چگونه مي توان از وجود يا عدم وجود يك نام بر روي يك پسوند عمومي مطلع و مطمئن شد؟

با مراجعه به آدرس سايت www.atlasrayan.com مي توان از وضعيت دامنه بر روي پسوندي خاص مطلع گرديد. اما هيچگاه نمي توان اطمينان كامل از وجود يا عدم وجود آن نام حاصل نمود زيرا بانكهاي اطلاعاتي مراكز ثبت دامنه با تاخير بروز رساني مي شوند.

چه كسي مالك اصلي دامنه محسوب مي گردد؟

شخصي كه نام و مشخصات او در قسمت Registrant در فهرست دامنه ثبت گرديده مالك اصلي دامنه شناخته مي شود.اما رابط اجرايي Administrator شخصي است كه از نظر حقوقي قدرت اجرايي و تصميم گيري دامنه را بر عهده دارد. پست الكترونيكي كه در اين قسمت قرار گرفته مخاطب حقوقي كليه مكاتبات مربوط به مالكيت مجازي دامنه مربوطه مي باشد. و از اين آدرس براي نقل و انتقال دامین به ثباتهاي ديگر مي توان استفاده نمود. مراكز مجاز ثبت دامنه اصولا دستورات ارسالي از اين آدرس را (البته پس از كنترل متقارن) به عنوان دستورات مالك جهت هرگونه تغييرات خواهند پذيرفت.

معيار هاي انتخاب يک دامنه مناسب چيست ؟

پسوند آن متناسب با نوع فعالیت وب سایت باشد - خواندن و به خاطر سپردن آن آسان باشد - تا جایی که امکان دارد کوتاه باشد - حتي الامکان از يک کلمه تشکيل شده باشد - حتي الامکان داراي معني مشخصي باشد

در صورت انقضا دامنه، چه اتفاقي رخ خواهد داد؟

دامنه ها در صورت عدم تمديد در مهلت مقرر ابتدا در حالت تعليق قرار خواهند گرفت، در اين وضعيت ممكن است دامنه غير فعال شده و از انتقال آن نيز جلوگيري مي شود. در اين مدت كه بسته به قوانين ثبات ممكن است در حدود يكماه بطول انجامد با پرداخت هزينه تمديد در هر زمان دامنه مجددا فعال مي گردد در غير اينصورت دامنه وارد مرحله بعدي يعني مرحله بازيابي مي گردد. در اين مرحله امكان تمديد فقط با پرداخت جريمه در حدود يكصد و بیست دلار (با توجه به تعرفه ثباتها) و طي مراحل اداري كماكان امكان ثبت مجدد فراهم مي گردد. پس از يكماه دامنه در حالت حذف قرار گرفته و ظرف 5 روز بطور كامل حذف و براي ثبت مجدد در اختيار عموم قرار مي گيرد.

دامنه (Domain) چیست؟

دامنه مشخص كننده نام سايت است. از آنجايي كه در اينترنت همه سرورها و سايتها با آي پي مشخص ميشوند براي دسترسي راحت و آسان به سايتها از دامنه استفاده ميشود.

انواع پسوند هاي دامنه چيست ؟

پسوند هاي زيادي براي اهداف مختلف وجود دارند كه متداولترين آنها عبارتند از : com , net , org , biz , info , cc , tv , ws , us , uk , ... انتخاب آنها بستگي به نوع استفاده شما دارد , که در زير توضيح کوتاهي در مورد برخي از : آنهاميدهيم ir , .uk , .us , .jp. , .... چنين zoneهايي نشاندهنده کشور مربوط به سازمان يا شخص دارنده دامنه مي باشد به عنوان مثال .ir نشاندهانده يک دامنه مربوط به يک سازمان داخل کشور ايران يا يک شخص ساکن کشور ايران است . براي ثبت چنين دامنه هايي بايد ساکن آن کشور خاص بود به طوريکه گذر نامه شخص مزبور نشان دهنده اين امر خواهد بود biz. مربوط به شرکتها وسازمان هاي تجاري مي باشد (business) com. مربوط به شرکتها و سازمان هاي بازرگاني و تجاري مي باشد ( commercial ) org. مربوط به سازمان ها و تشکيلات سازماني مي باشد (organization) net. مربوط به شرکت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنت ، ثبت دامنه و ميزباني وب مي باشد.

انتقال دامنه به چه معناست؟

اگردامنه( Domain) خود را در سرویس دهنده ای  ثبت کرده باشيد و قصد داشته باشيد که آن را به سرویس دهنده ی دیگری  انتقال دهيد به اين عمل انتقال دامنه و یا Domain Transfer می گويند .

آيا شرايطي وجود دارد كه دارنده دامنه مي بايست به آن متعهد شود و در غير اينصورت دامنهبا وجود قابل ثبت بودن نام درخواستي ، ثبت كننده از پذيرش درخواست ثبت دامنه عمومي خودداري مي نمايد علت چسيت؟

هرچند ثبت دامین های پسوند عمومي براي هركس از طريق مراكز مجاز و با پرداخت حق ثبت با هر مليتي آزاد مي باشد اما ثبت كنندهاي مختلف ممكن است محدوديت جغرافيايي يا سني خاصي براي خود تعريف نمايند كه مطابق آن نيز رفتار نمايند. اين امر ممكن است تحت تاثير قوانين ، تحريم ها يا حتي سياستهاي بازرگاني قرار گيرد.

آيا شرايطي وجود دارد كه دارنده دامنه مي بايست به آن متعهد شود و در غير اينصورت دامنه از اختيار وي خارج شود؟

بلي، كميته ICANN شرايط خاصي را در مورد دامنه های عمومي قرارداده كه ثبت كننده دامنه يا وكيل وي در هنگام عقد قرارداد موظف به قبول آن مي باشد كه عموما در ارتباط با عدم استفاده از نامهاي تجاري معتبر در دامین هامي باشند. همچنين تمامي مراكز ثبت در قراردادهاي خود با مشتريان و نمايندگيها بندهايي را قيد مي نمايند كه به موجب آن افرادي را كه از قوانين محلي آنها تخطي نمايند مجازات مي نمايند. همچنين دادگاه هاي صالحه در سراسر جهان مي توانند به دعاوي ويژه در اين خصوص رسيدگي نمايند. اطلاعات كامل از تغييرات قوانين مي توان به سايت www.icann.org مراجعه نمود. به هر حال قبل از ثبت دامنه بهتر است اين شرايط را مطالبه و از مفاد آن مطلع شويد، زيرا عدم اطلاع از شرايط در هنگام رسيدگي به دعاوي از سوي محاكم صالحه قابل پذيرش نمي باشد.

آيا امكان ثبت دامنه های عمومي از ابتدا براي هميشه (مادام العمر) وجود دارد؟

خير، در حال حاضر حداقل زمان براي ثبت دامنه های عمومي يكسال و حداكثر اعتبار دامنه در هر زمان 10 سال مي باشد. اين بدان معني است كه شما قادر به تمديد دامنه خود براي يك تا 10 سال خواهيد بود. چنانچه اين مدت منقضي شود شما مجددا قادر به تمديد آن نيز مي باشيد.

آيا امكان انتقال دامینی كه قبلا ثبت شده و هنوز اعتبار آن باقيست به مجموعه شما وجود دارد؟

بلي، چنانچه حداقل 15 روز به انقضا دامین باقيمانده است با تكميل و ارسال فرم درخواست انتقال دامین و تاييد آن از طريق دستورالعمل ارسال شده به آدرس پست الكترونيكي مندرج در مشخصات اجرايي (Administrative) دامین ظرف مدت حداكثر يك هفته مي توان نسبت به انتقال دامین اقدام نمود.